Kolik stojí agilní transformace?

Zabývali jste se někdy tím, kolik stojí agilní transformace? Pojďme se dnes spolu podívat na to, co se může objevit na účtence, když se do toho pustíte. Cílem dnešního článku ale není vás odradit, ani poskytnout detailní cenový rozpočet. Spíš vám chceme poskytnout informace, na co všechno se možná budete potřebovat zaměřit. A také vás upozornit, na které oblasti si dát pozor, aby vám zůstal rozpočet i na další části agilní transformace.

Některé z těchto částí totiž mohou být velmi drahé a mohou způsobit, že vás bude celá transformace stát i jako několik agilních transformací dohromady. Možná nebudete se všemi body, které zde uvádíme, souhlasit.  Každý firma je jiná a zkušenosti se mohou lišit. Pak neváhejte a nasdílejte nám, jakou zkušenost máte vy, budeme za ně rádi.

Kolik stojí agilní transformace? Hlavní položky budgetu.

Agilní experti

Máte ve svých řadách zkušeného experta na agilitu? Výborně! Bude se hodit. 😊 Co ale udělat ve chvíli, když nikoho takového zatím nemáte? Máte několik možností:

  • Najmout seniorního agilního kouče jako zaměstnance do vaší společnosti
  • Dočasně si objednat externího seniorního agilního kouče
  • Najmout si konzultační společnost, která vám poradí jak začít

Přestože se ukazuje finančně výhodné, mít na agilní transformaci svoje interní zaměstnance, může se vám hodit i pohled externího agilního kouče. Výběr toho správného seniorního kouče není jednoduchý, obzvlášť, pokud s agilem začínáte. Někdy se vám také nemusí podařit seniora na zaměstnanecký poměr během krátké doby sehnat.

Během agilní transformace můžete, pokud se rozhodnete, změnit vaši firmu opravdu od základu. A některé změny nemusí být jednoduché udělat, nebo o nich dokonce jen začít mluvit z pozice zaměstnance. I z toho důvodu si některé společnosti dočasně najímají zkušené externí agilní kouče nebo konzultační společnosti, které mají s transformací pomoci. Interní pozice by dříve nebo později měly být v převaze. Také si můžete nechat interní lidi vytrénovat od externích seniorních agilních koučů a ti následně předají práci a vaši společnost opustí. Je dobré vědět, že předání hardskills se dá zvládnout relativně rychle, ale práce s mindsetem a kulturou lidí může nějakou dobu trvat.   

Pokud se rozhodnete nechat si pomoci od konzultantů, porovnejte si cenové nabídky několika společností.  Rozdíly v cenách totiž mohou být značné. Každá agilní transformace potřebuje aktivní podporu vedení společnosti. A pokud tomu tak není, mohou přijít investice do agilních expertů nebo konzultačních společností nazmar. 

Také se můžete podívat na článek K čemu je mi seniorní agilní kouč?

Scrum Masteři a Product Owneři

Do rolí scrum masterů a product ownerů se mohou rekrutovat vaši interní lidé, které již máte ve firmě. Je ale také potřeba být vybíraví v tom, kdo má vhodný mindset na tuto pozici. Pokud u vás ve společnosti nahrazujete projektové řízení agilním způsobem práce, může se navýšení potřebných kapacit o něco snížit.  U product ownerů jde přitom často pouze o změnu role ve firmě.

Pro orientační výpočet kolik scrum masterů a product ownerů budete potřebovat vědět, kolik týmů zvládne koučovat scrum master a kolik týmů může mít product owner. Nám se osvědčily následující počty:

  • Zkušenější scrum master zvládne najednou pracovat se dvěma týmy. Přitom každý tým má do 10 lidí.
  • Juniorním scrum masterům nedávejte na začátek více než jeden tým
  • Product owner mívá obvykle jen 1 tým (do 10 lidí). Jeden product owner si může vzít více týmů jen tehdy, pokud se všechny zabývají tím samým produktem.

E2E týmy

Je dobré vědět, že týmům, které s agilitou začínají, může poklesnout výkonnost na cca první 2-3 měsíce práce. Poté se výkonnost zase vrací, jak si tým zvykl na používání nového přístupu k práci. 

Občas potřebujete nabrat nějakého vývojáře navíc, ale pravděpodobně nepůjde o zásadní vysoké počty.

Mýtus: Někdy se na chodbách šušká, že agilní transformace zdvojnásobí cenu vývoje ve firmě, pokud budeme chtít vybudovat end to end týmy. End to end týmy se rozumí týmy, ve kterých jsou zástupci za každý systém, který tým potřebuje. Jedná se dnes ale už o poměrně známý mýtus. 😊

Při tvorbě agilních týmů raději pracujte s tím, jakou sadu dovedností (skillset) potřebujete v týmu, než s výčtem konkrétních lidí. Na základě toho vám pak vyjdou kombinace, co mají jednotlivé role v týmu umět. Například potřebuji analytika s přesahem do testování a ne 2 lidi, kdy každý umí jen něco.

Část potřeb na počet členů týmů vám pomůže vyřešit to, že se lidé v týmu naučí něco nového, co v týmu chybí.

Velmi vám pomůže organizovat týmy podle produktů a ne podle systémů. Více se dočtete v našem článku Jsou vaše agilní týmy produktové nebo projektové? Týmy tak budou více specializované a budou potřebovat méně lidí než týmy zaměřené na systém.

Technický dluh

V každé firmě je aspoň trochu technického dluhu a když ne, tak jsme se nepodívali pořádně.  😊 Technický dluh vzniká obvykle když tým spěchá s dodávkou a ušije technickou část dodávky horkou jehlou. Architektura a design takového řešení má různé chyby, nebo chybí dokumentace a to v budoucnu zpomaluje a omezuje práci týmů.

To co v tradičním způsobu práce nebylo dlouhá léta vidět, najednou vystupuje viditelně u agilních týmů na povrch. Pokud totiž máte dodat nějaký použitelný výstup do dvou týdnů, nemají se tyto historické dluhy kam skrýt. A počítejte s tím, že s přechodem na agilitu budete muset postupně začít odbavovat i technický dluh.

Neopravovaný technický dluh by každou firmu dříve nebo později dohnal. A tak je otázka, zda lze tyto náklady počítat do nákladů agilní transformace nebo ne. Oprava technického dluhu může být velmi drahá, ale tyto náklady by vás dostihly i bez ohledu na agilní transformaci. Výhodou je, že jej lze opravovat postupně, delší dobu.

Školení

Počítejte s tím, že budete potřebovat vyškolit v agilních přístupech všechny vaše lidi. Dále potřebujete školení pro scrum mastery a product ownery, pokud začínají anebo chcete sjednotit jejich znalosti.

Školení si můžete koupit na trhu, nebo můžete využít agilní experty, pokud je máte. Agilní experti vám také mohou postupem doby vytrénovat vaše interní školitele. Nejen z finančních důvodů se časem vyplatí naučit se školit základní kurzy agilních přístupů sami a postupem doby objednávat jen expertní kurzy.  Řadu kurzů mohou školit i vaši scrum masteři a product owneři.

Infrastruktura a CI/CD

V řadě firem také potřebujete vyřešit v souvislosti s přechodem na agilní způsob práce i testovací prostředí. Agilní týmy totiž potřebují pro testování software testovací prostředí dostupné prakticky neustále. Funguje pak v podobném režimu jako by to bylo produkční prostředí. Někdy také můžete zjistit, že testovacích prostředí nemáte dostatek.  

Pokud se vás tyto problémy týkají, pravděpodobně to vaši lidé poznali již dříve, bez ohledu na způsob práce, který používali. Přechod na agilní způsob práce však tento problém dokáže ještě zvýraznit a dodávání ve sprintech se bez dostatečného počtu testovacích prostředí dokáže pořádně zkomplikovat.

Na účtence agilní transformace se také mohou objevit náklady za automatizaci testování a nasazování (CI/CD). Pomohou vám urychlit dodávky ve sprintech a udržovat aplikaci otestovanou při iterativním a inkrementálním vývoji.

Dávejte si na tuto položku v rozpočtu agilních transformací pozor. Navyšování počtu testovacích prostředí, nebo některé technologie pro CI/CD mohou znamenat významnou položku na účtence vaší agilní transformace. Opět je ale otázkou, zda byste k řešení těchto problémů nedošli nakonec sami i bez agilní transformace.

Závěrem

Snad jsem vás dnešním článkem neodradil od agilních transformací. Upozornili jsme vás na některé oblasti, které se mohou prodražit a vědět o nich předem. Pak by vás neměla v budoucnu čekat nepříjemná překvapení v podobě vyčerpaného rozpočtu.  

Máte jiný pohled na věc? Vynechal jsem něco? Napište nám do komentářů, budeme rádi za vaše zkušenosti!

1 názor na “Kolik stojí agilní transformace?”

  1. Pingback: V čem se liší dostupnost testovacího prostředí pro agilní a tradiční vývoj? - Lucid Bay Digital s.r.o.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *