Senior Agile Coach

K čemu je mi Seniorní Agilní Kouč?

V souvislosti s přechodem na agilní způsob fungování ve firmách se objevily i nové role, na které si postupně zvykáme. Role jako Scrum Master nebo Product Owner jsou už poměrně zažité. Není žádnou tajností, že jejich popis najdeme ve Scrum Guide.

K čemu je mi ale Seniorní Agilní Kouč? Pro tuto roli žádný popis v oficiální agilní terminologii neexistuje. A tak není divu, že řada manažerů ve firmách, které s agilem teprve začínají, zcela oprávněně přemýšlí zda investovat do seniora peníze nebo ne. Nemám si za ty peníze pořídit raději dalšího vývojáře? Nezvládne tu samou práci místo seniora levnější medior?

Pod rolí Seniorního agilního kouče si představuji velmi seniorního Scrum Mastera, který ale zná i další agilní frameworky. Umí vybrat ty správné v kontextu firmy a má zkušenosti z agilních transformací. Dokáže věcně a konstruktivně komunikovat s managementem společnosti a má zkušenosti s agilitou jak v IT, tak business oblasti. S velikostí firmy a složitostí sestavit týmy správně obvykle roste i potřeba využít služeb seniorů.

Tito senioři mají ve firmách svoje místo a pokud podceníte jejich přínos, může někdy dojít až k fatálním chybám při pokusech zavést agilní způsob fungování. Také platí, že každý další pokus se k agilitě po neúspěchu vrátit může být řádově těžší, protože mohla být narušena důvěra lidí v to, že to funguje. V mindmapě, kterou naleznete v dnešním článku jsem se proto pokusil popsat několik důvodů, proč využívat služeb seniorních agilních koučů. Také tam najdete na co si dát při hledání seniorů pozor.

Přínosy seniorního agilního kouče pro firmu

Mindmapu si můžete také stáhnout ve formátu PDF zde.

A pokud vás zajímá, jaké dopady může mít propouštění v týmu dobře fungujících Scrum Masterů, přečtěte si článek Ušetřím, pokud propustím Scrum Mastery?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *