Ušetřím peníze, pokud propustím Scrum Mastera?

Ušetřím, pokud propustím Scrum Mastery?

Během obtížných období se řada firem začne dívat po možných úsporách. A možné zdroje úspor se vždy liší. Když odejde vývojář, nebudu mít hotovou aplikaci, ale co se stane, pokud odejde Scrum Master? Práce týmu Scrum Masterů se většinou promítá do výsledků práce celých týmů. 

Pojďme se v dnešním článku podívat na to, co způsobí snížení počtu Scrum Masterů ve firmě. Abych byl konkrétnější, jde o situaci, kdy zatím ve firmě nemáme samoorganizující se týmy. Týmy také zatím samy od sebe nepokračují v budování agilního způsobu práce.

Performance týmů

Dobrý Scrum master pomáhá týmu kontinuálně zlepšovat svoji efektivitu. Pomáhá tomu například vedením retrospektiv, kdy se tým zamýšlí nad tím, jak může svoji práci zlepšovat. Vyšší efektivitě napomáhá i moderování stand up meetingů, kde se tým má synchronizovat nad tím, jak dosáhnout cíle sprintu, který si stanovili a jak si poradit s překážkami na cestě. Dobrý scrum master má k dispozici takových nástrojů mnoho.  

Snížení počtu dobře fungujících scrum masterů v rámci úspor se tedy v konečném důsledku promítne i do snížení performance týmů.

Přetížení zbývajících Scrum masterů

Pokud se zbývající tým Scrum Masterů rozhodne zachránit situaci a pomoci týmům nad rámec svých kapacit, velmi pravděpodobně dojde k jejich přetížení. Přetížený Scrum Master obvykle stihne zajít jen na ceremonie přidělených týmů, ale tím jeho spolupráce s týmy končí. A tak se může brzy stát, že tým přestane vidět jeho hodnotu a myšlenka agility jim postupně začne ztrácet smysl. Více k tomuto tématu se dozvíte v našem článku “Kolik týmů může mít agilní kouč najednou?”

V případě, že se chybějícího Scrum mastera pokusí zastoupit někdo z týmu, je to do jisté míry dobře. Počítejte ale s tím, že kapacita, kterou tým věnoval náhradě propuštěného kolegy bude chybět v delivery jinde.  

Zdražení agilní transformace ve firmě v budoucnu

Každá agilní transformace vyžaduje aktivní podporu od vedení firmy. Pokud management firmy přechod k agilnímu způsobu fungování příliš nepodporuje, je výrazně menší i snaha lidí se do transformace pustit. 

Když se tedy v první vlně úspor sáhne ve větší míře na tým Scrum Masterů, je to jasný signál do firmy, že agilita má v očích vedení nižší prioritu. A o to bude těžší a dražší se k agilitě a Scrumu v budoucnu vrátit.  Protože se jedná mimo jiné i o kulturní změnu, každý další přerušený / nezdařený pokus se do agility pustit, bude nákladnější a pro lidi ve firmě bude náročnější mu znovu uvěřit. 

Zmařená investice – návrat týmů k původnímu režimu fungování

 Jestli si tým teprve prochází transformací a není ještě v tomto směru dostatečně zkušený a nepřijal zatím agilitu jako svůj nový režim práce, může to vést ke zmaření investice, která jste investovali do budování agility ve firmě. Takový tým se totiž bez podpory Scrum Mastera  postupně sám vrátí k režimu fungování, který uměl dřív nejlépe. Tedy konverguje do původního stavu před agilní transformací. 

 Zpomalení postupu dosažení očekávání od agilní transformace

Pokud jste si jako firma nastavili očekávání od zavedení agility, potom redukce týmu Scrum Masterů zpomalí postup k dosažení stanovených cílů. 

Závěrem

Cílem každého správného Scrum Mastera je vlastní zastupitelnost. Dosažení samoorganizujících se týmů však trvá nějaký čas. A i tak je u těchto týmů jeho částečná, ikdyž malá kapacita stále potřeba. Dojde-li tedy k předčasnému snížení počtu dobře fungujících Scrum Masterů ve firmě, promítne se to:

  • do snížení performance týmů, 
  • růstu nákladů na budoucí návrat k agilnímu fungování, 
  • nebo i v riziku ztráty důvěry v agilitu ve firmě. 

Co tedy s tím, když šetřit se musí:

  1. Vždy hledejte různé zdroje úspor a poměrně je vyvažujte. 
  2. Vyhněte se antipatternům:
    1. Zabraňte následném přetížení zbývajících Scrum Masterů, aby nedošlo k dalšímu zhoršení i v ostatních týmech
    2. Nekombinujte role Scrum Masterů a Product Ownerů dohromady. Pokud nemáte malý tým, například o 3 lidech, velmi pravděpodobně tím utrpí na kvalitě obě dvě role.
  3. Pokud chce tým pokračovat dál v agilním způsobu práce, někdy může tuto roli dočasně převzít někdo z developerů. V tom okamžiku tým přijde navíc o developera, nebo získá scrum mastera, který nemá na svoji práci dostatečný focus a s velkou pravděpodobností nebude fungovat  dobře. 
  4. Když není jiná možnost, zvažte zda se u některých týmů, které jsou ještě hodně na začátku, nedá vrátit dočasně k původnímu režimu fungování.
  5.  Naslouchejte lidem a pracujte s jejich motivací, protože řada lidí, která si už zvykla na agilní způsob práce může brát návrat zpět jako silně demotivující. 

Neexistuje univerzální řešení, které by fungovalo všude, jde o řešení krizové situace. Možná s některými z našich postřehů nesouhlasíte. Pokud se nám ale povedlo tímto článkem alespoň trochu přiblížit rizika, co znamená větší propouštění v týmu dobře fungujících Scrum Masterů, tak tento článek splnil svůj účel. Neváhejte nám o svých zkušenostech napsat! 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *