Školení jak psát zadání pro agilní vývojové týmy (user stories)

Jak psát správně User Stories

Forma: Dle domluvy - distančně (online) i prezenčně
Doba trvání: 2 hodiny
Cena: 3.000 Kč bez DPH (za osobu)
Nejbližší termíny: - nehodí se Vám termín? Napište nám!

User Stories – dozvíte se co to je a následně si je vyzkoušíte i napsat. Probereme zpětnou vazbu a kromě toho si vyzkoušíme rozpadnout příliš velké User Stories na menší.

User Story je základní typ požadavku v agilním světě. Staví do popředí zájmu zákazníka a také informace, proč se má konkrétní požadavek dělat. Zadání napsané touto formou podporuje týmovou spolupráci a slouží jako předpis pro komunikaci všech členů týmu. Správné používání tak vede ke zlepšení týmové spolupráce, ale i k větší efektivitě vašeho agilního týmu. User Story je samostatně testovatelná a její velikost je obvykle menší než dříve používané Use Casy.

Tento kurz má široké využití v agilních týmech. Hodí se pro scrum mastery, product ownery i členy agilních týmů. Seznámíte se s tím, jak zapisovat požadavky pro agilní vývojové týmy a v čem se obvykle dělají chyby. Následně si napíšete User story a společně si projdeme k požadavkům zpětnou vazbu. Po pár příkladech budete umět požadavky zapisovat, ale i dávat zpětnou vazbu ostatním.

Naším cílem je, abyste se naučili tento typ požadavků prakticky používat. Z praxe u velkého množství vývojářských týmů se nám osvědčilo preferovat raději hodnotu požadavků před jejich množstvím. Správné psaní požadavků pro vývojový tým tak může výrazně ovlivnit efektivitu vašeho týmu. Proto klademe důraz na to, zachytit proč a pro koho se konkrétní požadavek dělá. Absolventi kurzu se také naučí jak psát správně akceptační kritéria pro User Story, aby neobsahovaly duplicitní informace a zároveň pomohl zvýraznit, co je pro otestování požadavku důležité.

Velikost user stories

Tým Scrum vývojářů si obvykle plánuje do sprintu několik malých user stories. Proto se na školení dozvíte i jak poznáte, zda je váš požadavek příliš velký. Také se naučíte požadavky rozpadnout na menší pomocí splitting patternů.

Příprava na kurs

Přineste si s sebou vlastní zadání, na kterém si chcete přípravu požadavků vyzkoušet. Když budeme pracovat na zadání, které je reálné a v kontextu vaší firmy, bude mít kurz pro vás velkou hodnotu. Lektor kurzu má zkušenosti nejen jako Scrum Master, ale i jako IT a business analytik a má za sebou řadu workshopů na přípravu User Stories. 

Agenda

  • Struktura User Story
  • Syntaxe
  • Možnost zapojení person
  • Příklady chybně zadaných požadavků – co je na nich špatně?
  • Příklad a feedback
  • Pravidlo INVEST
  • Definitio Of Ready a Definition Of Done
  • Akceptační kritéria
  • Příklad a feedback
  • Struktura agilního backlogu
  • Jak poznat příliš velký požadavek pro vývoj?
  • Splitting patterns – Technika jak rozdělovat požadavky na menší
  • Příklad – rozdělování požadavků na menší

Pokud chcete byste rádi věnovali tomuto tématu více času, napište nám o individuální workshop. Pomůžeme rozmyslet, jak připravit a rozdělit User Stories přímo pro váš konkrétní projekt. A v případě, že vás zajímá, jak User Stories zapadají do celého konceptu přípravy zadání Product Ownerem, doporučujeme vám vyzkoušet náš kurs Agilní produkty – Od vize až po backlog.

Co kurzu Jak psát správně User Stories řekli jeho účastníci

Lektor, který Vás provede školením

Jan Šrámek je enterprise agile coach se zkušenostmi s agilem jak z prostředí korporátních společností, tak ze startupů. Přístup k agilním transformacím, ale i ke školením zakládá především na praktických zkušenostech, kdy přibližně 7 let pracoval jako analytik a později architekt ve vývojových týmech ve finančním sektoru. Řadu změn, které agillita a agilní transformace přináší si sám prožil. Hlásí se k principům Agnostic agile. Preferuje nastavení agility podle kontextu ve vaší firmě, namísto dogmatického přístupu podle příručky. Silnou stránkou Honzy je diplomacie, ale i velká trpělivost, která mu umožňuje pracovat s agilitou i u poměrně výrazných osobností. Honza kromě zkušeností z prostředí SW vývoje získal i řadu zkušeností v oblasti agility v businessu, oddělení lidských zdrojů, financí, koučování managementu a dalších. Principy a pravidla, které uznává se snaží prosazovat i u dalších zaměstnanců a spolupracujících osob v Lucid Bay Digital. Řadu agilních principů promítá právě do fungování Lucid Bay Digital a tak věci, které doporučujeme, sami žijeme.

Volitelné moduly ke školení

Tyto moduly/diskusní moduly je možné po dohodě přidat k našim školením. Pokud jste mezi nimi nenašli, co by vás zajímalo, nevadí, ozvěte se nám a dohodneme se.

  • Stakeholdeři a agilita
  • První kroky s agilním týmem a jak si získat důvěru týmu
  • Retrospektivy, jaké jsou jejich části, co dělat, když se týmu zdá, že máte retrospektivy příliš často
  • Seznámení s nástroji Atlassian JIRA a Atlassian Confluence
  • Jak funguje standardní SDLC (SW development life cycle) vývojového týmu
  • Jak se změní analýza po přechodu do agilu
  • Typy testů v agilních týmech, změny v testování po zavedení agilu
  • Jak funguje brainstorming, možnost vyzkoušet si facilitaci brainstormingu na vybrané téma a feedback
  • MVP – Minimum Viable Product
  • Agilní roadmapy
  • OKR (Objectives and Key Results)

Podobná a související školení

Agilní produkty – Od vize až po backlog

Na kurzu se dozvíte co by měl umět každý správný product owner. Kromě metodických základů se naučíte i jak připravit produktovou vizi, produktovou roadmapu a jak rozpadnout požadavky do podoby produktového backlogu.

Scrum prakticky – reálné využití a osvědčené postupy

Kurz Scrum prakticky je doslova nabitý praktickými zkušenostmi získanými při práci s agilními týmy a při agilních transformacích. Provedeme Vás základy frameworku Scrum od teorie až k praxi. Kurz je určen pro členy agilních týmů nebo zájemce o pochopení agilních přístupů.

Komplexní kurz Scrum Master

Jedná se o sérii několika školení, které dávají dohromady minimum toho, co by měl Scrum Master umět. Protože se jedná o komplexní kurz, je možné si domluvit rozdělení tohoto kurzu na více částí.

Lean Canvas prakticky

První část kurzu Lean Startupu kde vás naučíme jak připravit jednoduchý business plán, aniž byste ztratili velké množství času s jeho přípravou a přesto vám přinesl užitečné informace.

Jak psát správně User Stories

User Stories – dozvíte se co to je a následně si je vyzkoušíte i napsat. Probereme zpětnou vazbu a kromě toho si vyzkoušíme rozpadnout příliš velké User Stories na menší.

Školení Kanban

Naučíme vás základy Kanbanu a jak rozpoznat, kdy se Kanban hodí využít. Kurz je praktický a hodí se i pro začínající scrum mastery.

Nezávazná poptávka školení nebo školení na míru

Máte zájem o školení? Nebo byste chtěli školené uzpůsobit na míru? Napište nám!

    Kliknutím na "Odeslat" souhlasíte se zpracováním osobních údajů.