V čem se může rozvíjet Scrum Master / Agile Coach, aby byl univerzálnější?

Mindmapa – Co by měl umět dobrý scrum master / agilní kouč?

Co všechno by měl umět dobrý scrum master? Ikdyž je Scrum jednoznačně spojen s jedním konkrétním frameworkem, v řadě společností i v desítkách procent týmů používají Kanban. Jinde navíc používají Lean Startup nebo jeho části. K tomu se lidé učí koučovat, mentorovat, facilitovat, mluvit s vedením společnosti a mnoho dalších věcí. Proto osobně vnímám dobrého scrum mastera / agilního kouče tak, že je více univerzální. Dobrý Scrum Master využívá i jiné metodiky, frameworky,  komunikační techniky a nástroje, které zrovna potřebuje (bez ohledu na to, jak jeho roli říkáme). Část z těchto příležitostí pro rozvoj jsem se promítl do mindmapy, kterou najdete v tomto článku.

Rozdělení na juniora, standarda a seniora na obrázku níže vnímejte jen jako pracovní, abychom odlišili na co se mohou lidé postupně soustředit při svém rozvoji.

  • Na pravé straně obrázku najdete co dělá scrum master / agile coach na jednotlivých úrovních seniority
  • Na levé straně pak najdete pár tipů, pro rozvoj, jaké zkušenosti se hodí na jednotlivých úrovních seniority

Pokud potřebujete pomoci s některou ze zmiňovaných rozvojových oblastí, obraťte na jan.sramek@lucidbaydigital.com a dohodneme se na konzultaci, vhodném školení nebo postupu pro rozvoj. Případně pokud byste si chtěli upravit mindmapu podle kontextu ve vaší společnosti, můžete si o ní napsat na stejnou adresu.

Mind mapa - co by měl umět dobrý scrum master / agilní kouč
Pro zvětšení obrázku, klikněte na mindmapu.

Jedna z negativních vlastností Scrum mastera, ale i jiných rolí, je příliš silné ego. Podívejte se na článek Ztráta pokory snadno a rychle.

1 názor na “Mindmapa – Co by měl umět dobrý scrum master / agilní kouč?”

  1. Pingback: Ztráta pokory snadno a rychle – Lucid Bay Digital s.r.o.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *