Jak získat důvěru jako Scrum master u týmu?

10 tipů jak získat důvěru u týmu jako scrum master

Jedním z prvních úkolů každého dobrého scrum mastera je seznámení se s týmem a získání si důvěry u týmu. Je to vlastně i nutný předpoklad, abyste mohli v týmu cokoliv dlouhodobě změnit. Proto má každý zkušený scrum master má ve svém portfoliu různé nápady a techniky, které se mu osvědčily a často je používá. Podívejte se alespoň na pár tipů, které mi s tím pomáhají.

10 osvědčených tipů na získání důvěry u týmu

1. První 1-2 týdny se jen dívejte jak tým funguje, nechtějte tým měnit aniž byste ho znali. Nechte si vysvětlit co dělá tým a jak funguje jeho delivery. Co v týmu funguje a co ne? Seznamte se s produktem, co tým vyrábí. Mě se osvědčilo zajistit si přístupy na testovací prostředí a sám nebo s komentářem kolegy (třeba testera) si proklikat aplikaci, kterou tým dodává. Proberte s týmem i vašimi stakeholdery očekávání od agility v týmu i očekávání od vaší role.

2. Více se mi osvědčilo, když může být role scrum mastera dedikovaná a nekombinuje se s dalšími rolemi, které by mohly odvést pozornost od práce s týmem.

3. Budování důvěry u týmu rozhodně pomůže, pokud jim pomůžete s odstraňováním překážek. Vždy jim ale vysvětlete jak jste toho dosáhli. Zvýšíte tak jejich soběstačnost a vám se časem uvolní ruce pro případný další tým.

4. Ideální je zavádět Scrum nebo třeba jeho škálování tak, aby vždy pomáhaly řešit nějaký konkrétní problém týmu. Hezký příklad najdete v článku Matěje Nešetřila Moje zkušenosti se škálováním týmu

5. V řadě společností je změna spojená s přechodem na agilní způsob práce pro tým tak obrovská, že lidé nedokáží vše přijmout hned na první dobrou. Když s lidmi mluvíte o množství velkých změn, připadne jim to od nějaké chvíle doslova jako sci-fi. A to opět narušuje důvěry týmu ve vás jako Scrum mastera. Pokud se v takové situaci tým rozhodne pro nesprávnou cestu z pohledu agility, možná se vám nepodaří dovést je hned zpátky.

Příklad:

Upozorněte tým, že podle vás nejdou správnou cestou. Nechte je ale aby si svůj návrh vyzkoušeli, aby získali vlastní zkušenosti. Domluvte se s týmem, že se k tématu za nějakou dobu vrátíme a vyhodnotíme, zda to funguje nebo ne. Ale pozor, toto udělejte pouze ve chvíli, kdy víte, že tato chyba nemá pro dodávku nebo pro firmu závažné následky. Stejně tak nedoporučuji nechat tým failovat s agilitou ve všem, od toho mají vás, abyste jim pomohli.

6. Pokud se vás tým zeptá na důvod, proč zavádíme některé agilní praktiky, nikdy se neodkazujte na scrum guide nebo stránky s libovolným frameworkem. Vždy musíte mít připravenou praktickou odpověď, v čem konkrétně to pomůže týmu v jejich práci.

7. Buďte s týmem a nenechte se přetížit. To že máte moc týmů, nebo moc lidí v týmech si nikdo nezapamatuje. Místo toho si ale lidé zapamatují, že se o týmy málo staráte. Úkolem Scrum mastera je mimo jiné naučit lidi prioritizovat a omezovat kolik toho paralelně dělají, aby si udrželi focus. Sami v tomhle musíme jít sami příkladem. Více se k tomuto tématu můžete dočíst v článku Kolik týmů může mít agilní kouč najednou?

8. Jednou z důležitých vlastností dobrého scrum mastera, resp. kouče je i trpělivost. Řada společností si za léta fungování vytvořila velký technický a organizační dluh. Jinými slovy, kvalita aplikací, ale i organizace celé firmy má za ta léta nějaké nedostatky. A vlivem těchto problémů bohužel nejde některé změny směrem k agilitě udělat ze dne na den. V takové situaci si ověřte, zda jsou důvody objektivní a dohodněte se na postupu a časování, kdy a jak se podaří problém vyřešit.

Příklad:

Několik týmů pracuje s jedním monolitickým systémem, který potřebujete vlivem technického dluhu otestovat vždy celý, když se v něm udělá změna. Takže máte problém, jak otestovat inkrement aplikace ve sprintu. Řešením může být například rozdělení tohoto systému na moduly, které jde samostatně testovat. Každá modularizace ale něco stojí a ne vždy se firma rozhodne udělat změny v aplikaci, které nepozná klient. V takovou chvíli s úpravami raději počkejte na vhodnou příležitost a spojte modularizaci s některým z dalších zákaznických projektů v budoucnu.

9. Když někdo zpočátku nepodporuje agilní přístup, automaticky to neznamená, že je to nepřítel. 😊 Lidé ke konkrétnímu vzorci chování ve firmě vede velmi často systém, jak je firma nastavená. Proto vždy hledejte co je ta primární příčina, která ho vede k tomuto jednání, přestože to není vždy lehké. Následně pak uděláte změnu, která bude účinná a smysluplná.

Příklad:

  • členové v týmu nespolupracují na společném týmovém cíli, protože mají nastavené individuální výkonnostní cíle a momentálně schopni se zastoupit.
  • člen jiného týmu si nezavlastní cíle našeho týmu jako by byly jeho a nebude s námi kreativně vymýšlet jak celé řešení postavit nad rámec jeho subdodávky. Na naše zadání se dívá jen jako subdodavatel. Je to tím, že druhý tým má svoje jiné cíle a možná také nemáme správně design týmů.

10. Chtějte mít příležitost se seznámit s týmem i product ownerem ještě dříve, než si tým vezmete na starost. Je velmi důležité pro všechny strany, abyste si sedli lidsky, když spolu budete v budoucnu trávit většinu času.

Snad vám tyto tipy pomohou a pokud se chcete podělit i o vaše zkušenosti na získání důvěry u týmu, tak neváhejte a napište nám.

Tip: Zajímá vás více praktických zkušeností? Spoustu dalších informací se dozvíte ve školení https://www.lucidbaydigital.cz/skoleni/scrum-prakticky/ nebo v komplexním kurzu Scrum Master.

2 názory na “10 tipů jak získat důvěru u týmu jako scrum master”

  1. Pingback: Kolik týmů může mít agilní kouč najednou? - Lucid Bay Digital s.r.o.

  2. Pingback: Kde byste hledali juniorního scrum mastera? - Lucid Bay Digital s.r.o.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *